Hoe komt het dat je zo rond je dertigste over allerlei belangrijke levensvragen gaat nadenken? En waarom is het zo lastig antwoorden te vinden op deze belangrijke vragen?
Veel dertigers worstelen met dilemma’s op een aantal belangrijke levensgebieden, zoals werk, vrije tijd (en de balans daartussen), hun relatie, een kinderwens, zingeving etc. Dat is in een tijd waarin er van alles kan, niet zo gek. We hebben ontzettend veel opties en dat maakt kiezen niet makkelijker.
De schappen in de supermarkt liggen vol met heerlijkheden waaruit je elke dag iets anders kunt kiezen. Toen de dertiger opgroeide had je chocoladevla en vanillevla en bij grote uitzonder hopjesvla.
Als je nu in het koelvak van de supermarkt kijkt, kun je kiezen uit stoofpeertjesvla, bitterkoekjesvla, peer-caramelvla, dubbelvla, appelkaneelvla, chipolatavla, frambozen-perzikvla, boerenland vla, slagroomvla, zacht en luchtige bananenvla, chocolade-kersenvla, koninginnedagvla, knibbelknabbelvla, Eftelingvla, stracciatellavla, ananas passievla…en dan je alleen nog maar vla. Geen huis, geen partner, baan of woonplaats.
Spitsuur in je hoofd
Tegenwoordig kom je rond je dertigste in een bijzondere fase. De tijd waarin we nu dertig worden is anders dan 50 jaar geleden. Veel (hoogopgeleide) 30`ers van nu maken eerder carrière e
n krijgen later kinderen dan vroeger. In allerlei primaire behoeftes, zoals eten, drinken, sociale acceptatie, een goede baan, erkenning en aanzien, is al voorzien.
Hierdoor spelen belangrijke levensvragen als "Is dit wel echt de baan die bij me past?", "Wel of geen kinderen?" en "Is dit het nu?" in de huidige tijd allemaal rond je dertigste op. Het is spitsuur in je hoofd.
Meerkeuzemaatschappij
De meerkeuzemaatschappij waarin alles kan en `maakbaar` lijkt, bemoeilijkt het maken van een keuze. Is die andere baan, die andere partner of die andere stad niet nog leuker?
Veel dertigers zijn van jongs af aan aangestimuleerd zelfstandig te zijn. Dat maakt dat ze nu op volwassen leeftijd het gevoel hebben zelf verantwoordelijk te zijn hun eigen keuzes. Zijn ze niet gelukkig, dan is het hun eigen schuld. En het is nogal wast om niet gelukkig te zijn, in een tijd waarin alles kan. Dat hang je niet snel aan de grote klok. Ze willen aan de verwachtingen van hun omgeving voldoen, en aan die van zichzelf. Als dit niet lukt, kan dat een dertiger behoorlijk uit balans halen.
Uit onderzoek blijkt 32% van de (hoogopgeleide) 30`ers met bovenstaande dilemma`s te worstelen, maar uit angst dat het afgedaan wordt als een luxeprobleem, durven ze niet aan de bel te trekken. Met allerlei psychische en fysiologische klachten als gevolg, zoals burn-out, motivatieproblemen en zelftwijfel.
De oplossing
Een dertiger die weet wat hij wil, kan veel betere keuzes maken. Alleen weten veel dertigers niet goed wat ze willen, omdat ze aan allerlei verwachtingen proberen te voldoen. Hiermee ligt de focus op wat de buitenwereld wil, en niet op wat de dertiger zelf wil. Daarnaast zijn veel dertigers geneigd om alles tegelijk te willen aanpakken en daardoor door de bomen het bos niet meer zien. Een aantal tips om met dertigers dilemma’s om te gaan:
Ga na op welke terreinen je dilemma’s ervaart. Is dit op carrièregebied, op liefdesgebied op persoonlijk vlak? Welk dilemma stoort je het meest? Ga hier eerst mee aan de slag. De ervaring leert dat het beter is problemen in stappen aan te pakken. Als je de lat voor jezelf te hoog legt, is de kans dat je je doel bereikt gering.
Om welk dilemma het ook gaat, sta eens wat meer stil bij de vraag “Wat wil ik?”. Veel dertigers zijn gewend om naar hun omgeving te kijken als het om keuzes maken gaat. Door jezelf bij allerlei keuzes die op je pad komen jezelf deze vraag te stellen (“Wat wil ik?”) word je bewuster van wat voor jou belangrijk is. Misschien is dit wel iets heel anders dan wat je vrienden of je familie willen.
Ga de dingen die jij wilt eens uitproberen. Kijk wat het je oplevert als je de dingen doet omdat jij het wilt. Het kan best zijn dat dit onverwachte reacties uit je omgeving oplevert. Zowel in positieve als negatieve zin. Vind je het eng of moeilijk om hier zelf mee aan de slag te gaan, zoek dan hulp of ondersteuning bij iemand uit je omgeving, een vriend(in), je partner, familie of kijk of een professionele coach je ondersteuning kan bieden.
Dit artikel is geschreven door Frederike Mewe, psycholoog/coach Train je talent
Train je talent biedt coaching, trainingen en workshops voor dertigers die worstelen met loopbaanvraagstukken, overspannenheid/burn-out, liefdes- en privévraagstukken. Door te ontdekken wat je
wilt en waar je talenten en drijfveren liggen, krijg je meer plezier en voldoening in je werk en privéleven.
