Vraag gesteld door Anoniem:
Onderwerp:
Iets met informatica / computers, zoveel mogelijk zelfstudie.
Motivatie:
Ik ben 44 jaar en heb al jaren een administratiekantoor , maar ben toe aan iets nieuws erbij. Computers hebben me altijd gelegen. Toen ik ging studeren was informatica één vd mogelijkheden (maar het werd uiteindelijk psychologie). Ik heb tijdens mijn studie wel computertalen geleerd en programmaatjes geschreven.
Gedragsverandering:
Ik wil "iets met computers" doen. Geen webdesign, meer puzzeltjes oplossen, helpdesk, programmeren of systeembeheer. Het liefst iets wat ik als zelfstandige kan doen en vanaf mijn eigen werkplek.
Criteria:
Ik heb gekeken naar de opleiding informatica aan de HAN, maar ik twijfel of ik me gelijk in een hele opleiding informatica moet storten of eerst met een cursus moet beginnen.
Verdere opmerkingen:
Misschien heeft u nog ander advies wat ik zou kunnen doen om wat meer helderheid te krijgen. Ik weet niet precies wat ik wil, omdat ik niet weet wat er allemaal mogelijk is.
Antwoord door Marcel van Unen:
Beste Anoniem,
Bedankt voor uw vraag. U heeft al jaren een eigen bedrijf en uw wilt meer met computers gaan doen. U houdt van puzzelen, dus zou graag oplossingen willen bieden voor mensen die problemen hebben met hun PC. U twijfelt of u een langdurige opleiding moet gaan volgen, voordat u uw ambitie kan gaan waarmaken. En zoals u zelf zegt, er zijn zoveel mogelijkheden.
Ik ga proberen u een kort advies te geven.
Waarschijnlijk heeft u al veel ervaring opgedaan met computerproblemen in uw werk. U bent door ervaring wijzer geworden. U kunt natuurlijk gaan toetsen of deze kennis en ervaring voldoende is om ook andere te gaan helpen bij hun problemen, als helpdesk of systeembeheerder. Ik ken uw netwerk niet, maar wellicht zijn er mensen die u daarvan op de hoogte willen brengen; u feedback willen geven over uw kennis. Daarmee kunt u een eerste stap maken van bewust onbekwaam naar bewust bekwaam. En van daaruit een overweging maken of een opleiding zinvol is.
In uw vraag heeft u het ook over programmeren. Wellicht is dat iets voor u. De Open Universiteit Nederland biedt een gratis online-cursus starten met programmeren (introductie in Java) aan, waarmee u kunt onderzoeken of programmeren een onderwerp is waarmee u verder wil.
Voor wat betreft systeembeheer heeft Springest veel informatie over 87 opleidingen. Deze variëren van duur, prijs en van inhoud (welke systemen beheert moeten worden). Bovendien is er nog een verschil in het oplossen van problemen met applicaties en de systemen zelf. De software of de hardware. Uit uw vraag haal ik uw voorkeur voor applicatiebeheer (softwareoplossingen). Een training die dan interessant voor u kan zijn is de driedaagse training van BAZN de bestuursacademie, applicatiebeheer. Hoewel de doelgroep van deze training vooral interne applicatiebeheerders zijn bij grote ondernemingen en het doel is om vanuit de aanwezige kennis rond applicaties samen te werken met anderen in een organisatie. U zult dus zelf (in samenwerking met de opleider) de vertaalslag moeten maken naar uw eigen praktijk, als applicatiebeheerder voor kleine bedrijven en particulieren.
Het NCOI biedt ook een eenjarige MBO+ ICT Beheer opleiding aan op het gebied van servicedeskmanagement, netwerkbeheer en informatiesystemen. Een drietal modules die u de basis geven om als systeembeheerder te kunnen gaan fungeren.
Als u overweegt om vanuit huis te gaan leren kunt u zich hierover laten informeren door Dirksen Opleidingen. Zij bieden een thuiscursus ICT-beheerder aan. Deze 4 jarige opleiding is erg praktijkgericht. U kunt dus direct beginnen met bijleren.
U ziet er zijn verschillende mogelijkheden. Mijn advies aan u is, om eerst te kijken naar wat u al aan huis heeft, wat betreft kennis en ervaring en daarop aansluitend te onderzoeken welke training (of langdurige opleiding) hierbij aansluit. Een EVC-scan voor werknemers, kan u daar wellicht bij helpen. Deze richt zich helaas op werkgevers of op werknemers en niet op ZZP-ers, dus daar moet u, als zelfstandig ondernemer, doorheen kijken en zelf uw conclusies uittrekken.
Ik hoop u met dit antwoord een stuk op weg te hebben geholpen. Ik wens u veel succes bij het bereiken van uw ambitie. Naar mijn mening is deze binnen handbereik!
Met vriendelijke groet,
Marcel van Unen
Als u deze vraag wilt beantwoorden, laat dan uw reactie hieronder achter!
